Witold-K Galeria Beta16

Witold-K w galerii Beta16 (12.05.2023-09.06.2023)

Galeria Beta16 serdecznie zaprasza na wystawę prac Witolda-K Kaczanowskiego zatytułowaną „Otchłań”. Twórcy niezwykle oryginalnego, który na każdym etapie swojej działalności konsekwentnie, nie zważając na panujące w danym okresie mody oraz tendencje w sztuce, rozwija swój indywidualny styl i sposób obrazowania.


W ramach ekspozycji zostanie przedstawionych dwadzieścia obiektów powstałych w latach 1972 – 2023. Zbiór obejmuje rysunki wykonane węglem na papierze oraz obrazy przedstawiające niezwykle ważny w twórczości Witolda-K motyw Czarnej Dziury, niezmiennie fascynujący artystę już od początku lat 50. XX w. Pod względem formalnym, cechą charakterystyczną tych prac jest ich abstrakcyjność, gdzie paleta barw została ograniczona do bieli, czerni oraz odcieni szarości i brązów. Miejsce centralne niemal każdej kompozycji zajmuje ciemna przestrzeń – Czarna Dziura o poszarpanych, nieregularnych krawędziach, bądź uproszczona do podstawowych figur geometrycznych: okręgu, kwadratu i trójkąta, która niemal hipnotyzuje widzów, zmuszając ich do spojrzenia w tytułową, nieskończoną Otchłań.


Metaforyczna otchłań jest niezwykle ważnym i fascynującym dla artysty źródłem twórczej energii. Odnajduje ją w ciemnych zakamarkach napotkanych szczelin, mrocznych piwnicach, czarnych zarysach drzwi i okien. Ważnym punktem odniesienia jest również kosmos, którego bezmiar i nigdy nieodkryte tajemnice od zawsze inspirowały twórców.


Ważnym momentem w rozwoju koncepcji prac z omawianego cyklu była podjęta w latach 70. XX w. współpraca artysty z astrofizykami z Los Alamos (Nowy Meksyk, USA) nad rzeźbą Czarnej Dziury, która powstała w wyniku rozsadzenia metalowej płyty przez ładunek wybuchowy. Stworzona w wyniku wybuchu rzeźba, w całościowym zamyśle artysty miała być punktem wyjścia do budowy „Pomnika dla Wszechświata” – miejsca, które będzie pobudzać do stawiania egzystencjalnych pytań dotyczących człowieczeństwa, samotności oraz prowokować najważniejsze dla artysty pytanie: „Co jest po drugiej stronie…”.

„Gdy ociemniali stoimy przed wielką otchłanią, patrząc wprost w oblicze Czarnej Dziury, możemy coraz bardziej zagłębić się we własne myśli i odczucia. Wierzę, że to poczucie wielkiej tajemnicy pozwala nam wyzwolić się z więzów swych małostkowych uprzedzeń, na nowo odkryć i docenić życie oraz cały otaczający nas świat.” Witold-K, Denver, 1997

Źródło: Galeria Beta16

Prace prezentowane na wystawie „Otchłań” w Galerii Beta16: